2025-02-14 Förvaltningssmöte

Datum

Feb 14, 2025 13:00 - 14:00

Deltagare

  •  @Åsa Skagerhult @Anders Thurin @Mikael Nyström @Joana Vicente @Oscar Karlsson @Emma Molin @Romi Pathak

Diskussionsämnen

Ämne

Presentatör

Noteringar

Ämne

Presentatör

Noteringar

 Nordic openEHR meeting

 

Problem med tillgång till openEHR mötet

 

  • Problem med att släppa in deltagarna i mötet. Lobby och human verification checks.

Region representater

 

  • Vi behöver kontakter från olika regioner för att sprida kunskap om openEHR Sverige. Kan Vitalis användas som “rätt” plats att etablera kontakter med fler/olika regioner?

 Rådet för interoperabilitet

Åsa

Förfrågan från EHM om resurser till arbetsgrupper.

  • openEHR Sverige ställer upp enligt förmåga.

 Remisser från EHM

Åsa

EHM bjuder in openEHR att, om vi vill, besvara kommande remisser. Deadline för remissvar på den första i raden, D9.1, är den 17 mars. Mer info i Jira:

https://openehr.atlassian.net/browse/SWE-106

  • Boka möte 28/2 kl 13:00 för att diskutera arbete/prioritering med EHDS remisser. @Åsa Skagerhult kollar om Daniel Karlsson kan delta.

Översättningsarbetet

 

Info från openEHR International: Vebjörn Antzen, som vi haft som kontakt för översättningshantering, har backat från rollen då den blev för tung, så nu är det Paul Miller, Silje L. Bakke och Heather Leslie som är CKA och alltså våra kontakter.

Implementationsguider (IG)

Alla

Status

Nästkommande arbetsmöten

 

 

Aktiviteter

Aktiviteter hanteras i Jira:

https://openehr.atlassian.net/jira/software/projects/SWE/boards/6

Översättningar hanteras i Jira:

https://openehr.atlassian.net/jira/software/projects/SWET/boards/10

 

Related content