2020-04-23 Mötesanteckningar
Date
Apr 23, 2020
Participants
Inbjudna |
---|
@Åsa Skagerhult (RÖ), @Erik Sundvall(RÖ), @Martin Grundberg (Cambio), @Kristoffer Lundberg (Cambio), Mikael Nyström (Cambio), Jens Eklundh (Cambio), Maria Berggren (RU), Daniel Rosenfeld (RU), @Tomas Lundqvist (RU), Göran Karlström (RV, SFMI), @Anette A Larsson (Deactivated) (TietoEvry), Joakim Hedlund (TietoEvry). |
Goals
Fritt fram att fylla på ämnen på agendan i tabellen nedan!
Discussion topics
Item | Presenter | Notes |
---|---|---|
Värdskap för arketypförvaltningen | Göran | Göran har fått positiv respons på vår fråga om huruvida SFMI kan tänka sig att vara värd för den svenska arketypförvaltningen. Göran skriver: Mötesanteckningar Förväntningarna på SFMI är att ffa agera sponsor och ge legitimitet till samverkansforumet samt att utnyttja sitt kontaktnät av klininker för att stödja reviewprocesser och liknande uppgifter. I dagsläget förväntas inga pengar från SFMI för att bedriva samverkansarbetet. Behov av resurser för reviewer kommer åtminstone inledningsvis ske på ad hoc basis utifrån de behov som finns för stunden. Ny Action till Åsa/Erik |
Deltagare i detta forum | Åsa | Åsa har tagit kontakt med TietoEvry som nu anslutit till denna gruppering med Anette Larsson och Joakim Hedlund. Cambio och Uppsala har också utökat med fler representanter, Jens från Cambio och Tomas från Uppsala. Karin Nilsson som sitter i styrelsen för Sektionen för Omvårdnadsinformatik i Svenska Sjuksköterskeföreningen har tagit upp frågan på deras styrelsemöte den 22/4 om de vill engagera sig i arketypförvaltningen. Mötesanteckningar Ny action till Martin för att se över process för att få inbjudningar till samverkansmötena.
|
Jira |
| Genomgång av ärenden: https://openehr.atlassian.net/jira/software/projects/SWE/boards/6 Mötesanteckningar Pga tidsbrist hanns det inte med att gå igenom jira-ärendena. |
PEWS | Martin | Cambio har fått önskemål om att implementera PEWS i COSMIC, och det finns ingen arketyp för det. Norge har en https://arketyper.no/ckm/archetypes/1078.36.1402/mindmap, kan vi jobba vidare med den?
Mötesanteckningar Åtminstone fyra kunder (regioner) har lyft till Cambio att de vill att en PEWS-arketyp implementeras. Det finns dock ingen arketyp tillgänglig, utan riktlinjerna för en svenska PEWS tas nu fram av LÖF som även ansvarar för NEWS2 i Sverige. Ett antal frågeställningar lyftes kring PEWS specifikt, scorer generellt samt processen för att ta fram en ny arketyp.
|
Nordiskt möte | Martin | Utifrån diskussion här så lyftest önskemål om mer nordiskt samarbete: https://discourse.openehr.org/t/openehr-se-borja-lasa-har/391/3
Mötesanteckningar Innan den svenska samverkansgruppen har lite mer etablerad så avvaktar vi med kontinuerliga nordiska möten. Men ett första inledande möte för att skapa kontakter och utbyta erfarenheter sågs som ett bra första steg. Action till Martin att planera för ett kortare online-möte. |
Other topics
Det finns nu tillgång till verktyg för arketyp- och malleditering här: https://tools.openehr.org/designer/ (användarnamn: test lösenord: t)
Cambio har även fått feedback från Socialstyrelsen att de SNOMED CT-begrepp som saknades för ASA-klass nu kommer i nästa svenska release av SCT. Socialstyrelsen skulle även lyfta den som kandidater till den internationella releasen. ASA-klass ligger som ett jira-ärenden som vi i övrigt inte hade tid att gå igenom idag.